جرم گیری ماشین ظرفشویی

باربری سپند بار به عنوان برترین باربری تهران به صورت شبانه روزی در خدمت شماست. برای مشاوره با ما تماس بگیرید!

مطالب پیشنهادی

آخرین نظرات

جرم گیری ظرف شویی

جرم گیری ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی یکی از مهمترین و پرکاربرد ترین وسایل آشپزخانه شما می باشد که نیازمند به رسیدگی و تمیز کردن می خواهد. از آنجا که احتمال باقی ماندن چربی ها و مواد غذایی در سطوح و بخش های ماشین وجود دارد، از روش های مختلفی برای جرم گیری ماشین ظرفشویی می توان استفاده نمود. روش های خانگی، بی ضرر تر و هزینه کمتری را در بر دارند.

ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی یکی از پر کاربرد ترین وسایل درون آشپزخانه می باشد. زمانی که مهمان دارید و تعداد آن ها بیش از تعداد انگشتان دست های شما باشد به اهمیت و جایگاه ماشین ظرفشویی در گوشه آشپزخانه خود پی خواهید برد. همانطور که می دانید وظیفه و کاربرد اصلی ماشین ظرفشویی، شستشوی هر چه تمیز تر و با کیفیت تر ظروف می باشد. تمیز شستن ظروف توسط ماشین ظرفشویی علاوه بر تامین سلامتی و بهداشت اعضای خانواده، به تمیزی و مرتب بودن ظروف و در نهایت آشپزخانه شما هم کمک شایانی می کند. در هر بار شستشوی ظروف توسط ماشین ظرفشویی، ممکن است که باقی مانده های غذا، چربی های باقی مانده درون دیگ و یا ظروف به سطح داخلی ظرفشویی بچسبد. در صورت عدم رسیدگی و تمیز نکردن ظرفشویی، رسوب و جرم، سطح داخلی ماشین تان را خواهد گرفت. همچنین احتمال آنکه رشد قارچ و یا باکتری در سطح داخلی ماشین ظرفشویی تان، بسیار زیاد شود، امکان بالایی دارد. از این رو رسیدگی و تمیز کردن ماشین ظرفشویی، می بایست در اولویت کارهای خانه داری شما قرار بگیرد. روش های متنوع بسیاری جهت زدودن و جرم گیری ماشین ظرفشویی وجود دارد.

ما در این مقاله بر آنیم که شما را با چند روش ساده، نحوه جرم گیری ماشین ظرفشویی را آموزش دهیم.

جرم گیری ماشین ظرفشویی

نحوه تمیز کردن و جرم گیری ماشین ظرفشویی

امروزه با توجه به شاغل بودن خانم خانه در بیرون از منزل، رسیدگی به امور خانه داری بسیار سخت و گاهاً به صورت هفتگی انجام می گیرد. یعنی تمیز کردن و نظافت خانه در بخش هایی از طول هفته تقسیم می شود. تا خانم خانه، علاوه بر استراحت کردن بتواند به تمامی امور خانه داری در طول هفته رسیدگی کند. اما شستشوی کاسه، بشقاب و هر آنچه که بر سر سفره آمده و در ظرفشویی تلنبار می شود، نمی توان تمیز کردن آن ها را به آخر هفته و یا حتی روز بعد، موکول کرد. چربی ها و بوی حاصل از ظروف نشسته، تمامی فضای آشپزخانه و حتی سالن شما را پر می کند. بنابراین می بایست بعد از خوردن غذا، تمامی سرویس استفاده شده بر روی میز غذا، تمیز و شسته شود. از این رو استفاده از ماشین ظرفشویی به نوبه خود بار سنگینی از دوش کد بانوی خانه بر خواهد داشت.

امروزه انواع و اقسام متنوعی از ماشین های ظرفشویی در بازار موجود می باشد. اگرچه تمامی آن ها یک کارکرد و یا یک عملکرد دارند، اما کیفیت و ماندگاری ماشین های ظرفشویی با یکدیگر متفاوت می باشد. پس برای تهیه و خرید ماشین ظرفشویی می بایست دقت فراوانی کرد.

تمیز کردن ظروف کثیف و پر چرب به عهده ماشین ظرفشویی می باشد. اما خود این دستگاه ظرفشویی، بدنه و دیواره های داخلی آن بعد از مدتی آغشته به سطح چربی و یا باقی مانده های غذا می گردد. همچنین به مرور زمان با باز کردن درب آن، بوی نامطبوعی تمامی فضای آشپزخانه را فرا می گیرد. همچنین این امکان وجود دارد که ظرفشویی شما مکانی برای رشد و زندگی کردن قارچ ها و یا باکتری ها شود. از این رو نیازمند تمیز کردن و جرم گیری مناسب با مواد و شوینده های با کیفیت، هر چند وقت یک بار می باشد. اصولاً جرم گیری ماشین ظرفشویی، می بایست هر یک ماه با توجه به میزان فعالیت ماشین، صورت گیرد. همچنین یکی از نشانه های اینکه ماشین ظرفشویی شما نیازمند جرم گیری می باشد، کُند کار کردن ماشین می باشد. همچنین بعد از مدتی به علت رسوب و جرم، ماشین ظرفشویی شما بازدهی و کارایی سابق خود را از دست خواهد داد، از این رو نیازمند رسیدگی می باشد.

تمیز کردن ماشین ظرفشویی

استفاده از ماشین ظرفشویی، بی دغدغه و آسان

جهت جرم گیری ماشین ظرفشویی، ابتدا می بایست تمامی اجزای جدا شدنی ماشین، همچون قفسه یا سبدها و تیغه های ماشین را بیرون آورده و شستشو دهید. رسیدگی به این قسمت های ماشین از اولویت کارها می باشد. این قسمت ها در تماس مستقیم با ظروف چربی و کثیف بوده، بنابراین نیازمند رسیدگی می باشند. جهت رفع جرم گیری قطعات جدا شونده، می توان از مواد طبیعی و سالم، همچون سرکه و یا آب لیمو و نمک استفاده نمود. تمامی قطعات را با یک اسفنج نرم و لطیف به همراه این ترکیب معجزه آسا، شستشو داده و تمیز کنید تا تمامی بو ها و ذرات غذا و چربی های چسبیده به آن ها از بین برود. همچنین برای بخش های درونی ماشین ظرفشویی، جهت جرم گیری می توانید از همین ترکیبات استفاده کنید. بنابراین همین ترکیب فوق را  به سطح داخلی ماشین، اسپری کنید. سپس با یک اسفنج تمیز، تمامی سطوح داخلی را جرم گیری و پاکیزه کنید.

یک ترکیب معجزه آسای دیگر جهت جرم گیری ماشین ظرفشویی، استفاده از جوش شیرین به همراه سرکه می باشد. هر دوی این ترکیبات قدرت خارق العاده ای در زدودن و پاک کرد چربی ها دارند. روش کار به این صورت می باشد که ابتدا می بایست، یک فنجان جوش شیرین را در داخل ماشین ظرفشویی بریزید. سپس حدود یک دوم لیوان، سرکه سفید هم داخل سبد ماشین ظرفشویی قرار دهید. سپس درب ماشین را بسته و آن را روی بالاترین تایم ( زمان ) و حرارت، روشن کرده و بگذارید فرآیند شستشو را انجام دهد. این روش را هر ماه یکبار جهت جرم گیری ماشین ظرفشویی تان انجام دهید تا از چربی ها و هر آنچه که سبب جرم گیری ماشین ظرفشویی تان شده است از بین برود. از آنجا که سرکه، بو داشته و ممکن است اسباب ناراحتی تان را ایجاد کند، می توانید بعد از اتمام کار و شستشو، حدود دو فنجان آب لیمو به درون ظرفشویی ریخته و مجدداً ظرفشویی تان را روشن کنید. این عمل سبب زدودن و از بین رفتن بوی سرکه از فضای داخلی ماشین ظرفشویی تان می گردد.

شستشوی ظروف با ماشین ظرفشویی

همچنین یک روش خانگی دیگر جهت زدودن و جرم گیری ماشین ظرفشویی، استفاده ی تنها از سرکه سیب و آب گرم می باشد. سرکه، ترکیبی است که قدرت جذب چربی فوق العاده بالایی دارد. همچنین سبب تمیز شدن و پاکیزه کردن ظروف می گردد. بنابراین شما می بایست مقدار مناسبی از سرکه را با آب گرم، ترکیب نموده و به تمامی سطوح و بخش های داخلی ظرفشویی اسپری کنید. سپس با کمک یک اسفنج نرم و لطیف و یا حوله ای پاکیزه، تمامی سطوح داخلی را تمیز کنید.

همچنین باید گفت که یکی از قسمت های مهم ماشین ظرفشویی، فیلتر آن می باشد. فیلتر ماشین ظرفشویی در واقع، قلب ماشین ظرفشویی می باشد. تمیز کردن و جرم گیری فیلتر، هر چند وقت یکبار سبب افزایش عمر و ماندگاری ماشین ظرفشویی شده و همچنین در خوب عمل کردن ماشین، بسیار تاثیر گذار می باشد. از آنجا که فیلتر در کف ماشین قرار دارد از این رو مرکزی برای تجمع چربی ها و باقی مانده های غذا می باشد. برای تمیز کردن و جرم گیری  فیلتر ماشین ظرفشویی، می بایست درون یک ظرف، مخلوطی از مایع ظرفشویی، آب و جوش شیرین تهیه نموده و با کمک یک بُرس و یا فرچه تمیز که آن را به ترکیب فوق آغشته نموده اید، بر روی فیلتر بکشید تا تمیز و پاکیزه گردد.

نحوه جرم گیری کردن ظرفشویی

یک قسمت مهم دیگر جرم گیری ماشین ظرفشویی، واشر درب ماشین می باشد. واشر، در واقع گلوگاه درب بوده و در صورت گرفتی از خروج آب و چربی به بیرون جلوگیری می کند. بنابراین برای تمیز کردن این قسمت از ماشین، می بایست پارچه ای را آغشته به سرکه نموده و بر قسمت واشر ماشین ظرفشویی کشیده تا تمیز و جرم گیری گردد.

البته باید گفت علاوه بر جرم گیرهای خانگی، جرم گیرهای صنعتی نیز در بازار موجود می باشند. جرم گیر ماشین ظرفشویی، معمولاً متناسب با نوع بِرند ماشین، توسط کارخانه سازنده آن تولید و عرضه می گردد. روش استفاده از این نوع جرم گیر ها، بر روی محصول، درج شده و می توانید طریقه کاربرد را از روی آن ببینید. اما این نکته بسیار مهم است که برخی از جرم گیرهای صنعتی، سبب تولید رسوب در ماشین ظرفشویی می شوند. همچنین بعد از مدتی استفاده از آن ها، بوی نامطبوعی در فضای ماشین پخش می گردد. از این رو کیفیت و مرغوبیت جرم گیر ماشین ظرفشویی بسیار مهم می باشد.

تمیز کردن و جرم گیری ماشین ظرفشویی

از جرم گیرهای صنعتی، می توان به قرص، ژل و یا پودر جرم گیر اشاره نمود. قرص جرم گیر اگرچه به لحاظ اقتصادی کمی گران تر می باشد اما از کیفیت بهتری برخوردار می باشد. قرص جرم گیر، شوینده کافی از خود تولید نموده و باعث تولید کف می شود. بنابراین شستشوی ماشین ظرفشویی با این ماده، بسیار بهتر و مناسب تر می باشد.

توجه به نکات مهم برای جلوگیری از ایجاد رسوب در ماشین ظرفشویی

آموزش جرم گیری نمودن ظرفشویی

توجه به یک سری از نکات ابتدایی اما مهم، می تواند از بروز جرم و رسوب در ماشین ظرفشویی شما جلوگیری به عمل آورد و یا تولید رسوب را به تاخیر بیاندازد.

  • توجه به این نکته که در هر بار شستشوی ظروف، می بایست تمامی بشقاب ها، دیگ، قاشق و چنگال ها از هر گونه ماده غذایی چسبیده، پاک و تمیز باشند.
  • جهت تمیز کردن و شستشوی ظروف، می بایست از شوینده های مناسب و با کیفیت که با نوع ماشین ظرفشویی شما مطابقت کند، استفاده کنید. زیرا استفاده از هر نوع شوینده ای با درجه کیفیت نامطلوب، اثرات مخربی هم در عمل و شستشوی ظرف ها ایجاد کرده و هم به دستگاه ظرفشویی شما آسیب می رساند.

استفاده از شوینده های مناسب جهت تمیز کردن ماشین ظرفشویی

  • تمیز کردن و جرم گیری ماشین ظرفشویی می بایست حداقل یکبار در ماه انجام گیرد. اما توجه به فیلتر ماشین ظرفشویی از مهمترین کارها بوده و حداقل یکبار در ماه، حتماً می بایست تمیز و جرم گیری شود.

پس توجه به این نکته که جرم گیری ماشین های ظرفشویی، کمک شایانی به بهتر عمل کردن و شستشوی ظرف ها می کند، سبب رسیدگی بهتر و حداقل ماهیانه ماشین های ظرفشویی می شود.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
got to up

شماره های تماس